VALEO

09. 04. 2019
|
Kategorie VÝROBCI

Země původu: Francie (Saint Ouen)
Rok založení: 1923
Web: http://www.valeo.com/
Nabízený sortiment: VALEO

 

Valeo je globálním dodavatelem dlouhé řady komponentů pro automobilový průmysl a partnerem pro drtivou většinu automobilek na celém světě. Společnost původním jménem Ferodo byla založena v roce 1923 francouzským podnikatelem Eugènem Buissonem, který otevřel v Saint Ouen závod pro výrobu brzdového obložení.

Později byla činnost společnosti rozšířena také o výrobu obložení spojek. Firmě se začíná dařit a tak otevírá pobočky ve Španělsku a Itálii. V roce 1962 ji přebírá společnost SOFICA (Scociété de Fabrication Industrielle de chauffager et d´aerace) a francouzská firma se stává specialistou v oboru výroby tepelných systémů pro automobily.
Expanze firmy dále pokračovala a v roce 1980 došlo ke vzniku značky Valeo, která tak sjednotila všechny výrobní skupiny a zaměstnance soustředila pod křídla obřího výrobního koncernu. V roce 1998 rostoucí koncern rozšířil své podnikání o elektrické a elektronické systémy a o dva roky později se Valeo zaměřilo svou pozornost na rozvoj technologických inovací. Za mimořádný úspěch v její dosavadní historii můžeme považovat skutečnost, že se společnost Valeo stala světovou jedničkou v oblasti parkovacích systémů s využitím ultrazvukových senzorů.
Na konci 20. století se Valeo stává lídrem ve výrobě stěračů, světel a zabezpečovacích systémů vozidel. V roce 2014 pak celá skupina investovala více než 10% obratu do oblasti výzkumu a vývoje.
Společnost Valeo v současnosti zahrnuje 155 výrobních závodů, 20 výzkumných center, 38 vývojových center a 15 distribučních platforem. Celkem zaměstnává přes 90 tisíc lidí ve 32 zemích po celém světě. S jídlem roste chuť, a tak není divu, že Valeo nezapomíná na další geografickou expanzi. Stranou jejího zájmu proto nezůstaly ani prudce rostoucí asijské trhy.
Valeo působí také v České republice, kde má vývojové centrum v Praze a rovněž výrobní podniky v Humpolci, Žebráku a v Rakovníku. V roce 2017 dvě české pobočky ze skupiny Valeo obsadily medailová umístění v 15. ročníku prestižní soutěže „Sodexo Zaměstnavatel roku“. Titul „Zaměstnavatel regionu“ pro Středočeský kraj v kategorii firem do 5000 zaměstnanců si odnesla dceřiná společnost Valeo Autoklimatizace k.s.. Druhou příčku pak obsadil podnik Valeo výměníky tepla s.r.o. se sídlem v Žebráku.

V současnosti Valeo při své činnosti věnuje svou pozornost moderním klíčovým odvětvím. V první řadě jsou to inovace, při jejichž uplatňování se konstruktéři zaměřují zejména na navrhování a vývoj technologicky sofistikovaných produktů a systémů, které přispívají ke snížení emisí CO2, ke zlepšení výkonnosti vozidla a k rozvoji intuitivního řízení. V této oblasti dosáhla společnost řady výrazných úspěchů. Společnost Valeo byla mimo jiné prvním dodavatelem, který nabízel zákazníkům Stop/Start systém. Rovněž se podílela na vývoji inovativních hybridních řešení, vedoucích ke snížení spotřeby paliva a snížení emisí CO2.
Valeo nabízí celou řadu inteligentních technologií, které zlepšují bezpečnost vozidel a přispívají ke zvýšení komfortu, například zavedení automatických parkovacích systémů. Kromě toho představuje svým zákazníkům a automobilovým fanouškům obecně také široké možnosti uplatnění vysoce automatizovaného řízení. Výrobky značky Valeo bývají často oceněny prestižními tituly. Zmínit můžeme například polyfenolový kabinový vzduchový filtr neutralizující alergeny, který získal na Moskevské mezinárodní Motor Show (MIMS) v roce 2013 nejvyšší ocenění v kategorii “Innovative Development of the Year”.
Z mezinárodní soutěže „Automechanika Innovation Awards 2016“, která proběhla v rámci veletrhu v německém Frankfurtu nad Mohanem, si zase francouzská firma odnesla vítězství v kategorii OE Products & Services. Její výrobek - laserový senzor okolního prostředí Scala - se má v blízké budoucnosti stát nezbytnou součástí každého autonomního vozu.

Valeo znamená v latině „dobře“. Jsme si jistí, že v našem e-shopu si vyberete opravdu „dobře“.

Valeo vzduchové filtry a prostředky pro likvidaci zápachu

Valeo produkuje prakticky kompletní sortiment výrobků, jejichž účelem je zlepšení kvality vzduchu pro cestující v osobních, sportovních, užitkových i nákladních vozech.
Valeo vybavuje svými filtry přibližně 95% evropských automobilů, nicméně velký rozsah sortimentu vzduchových kabinových filtrů byl uzpůsoben tak, aby vyhověl potřebám většiny zahraničních vozidel, včetně těch japonských.
Představitelem těchto vysoce kvalitních výrobků jsou např. vzduchové filtry ClimFilterTM, čističe vzduchu a dezinfekční prostředky s dlouhodobým účinkem, určené pro provoz klimatizaci.
Valeo filtry jsou navrženy tak, aby dokázaly zachytit částice větší než 0,1 mikrometru. Jednotlivé druhy filtrů jsou barevně odlišeny, přičemž barevné kódování napomáhá k rychlé identifikaci toho nejvhodnějšího filtru pro konkrétní použití.

Řada výrobků s označením ClimFilter™ Supreme je vysoce efektivní zbraní v boji s alergeny, které jsou ve vzduchu obsažené. Vzhledem k tomu, že tyto filtry dokážou zachytit až 92% těch nejsilnějších alergenů, které se v Evropě vyskytují, jsou skvělým prostředkem chránícím celou posádku vozu před mikročásticemi, špínou, prachem, bakteriemi i pyly.
Vzhledem k neustále rostoucímu počtu lidí s alergickými projevy se nároky na účinnost vzduchových filtrů pořád zvyšují. Tyto inovativní produkty využívají kombinované technologie aktivního uhlí a integrovaného polyfenolového filmu, který je schopen mikroskopické alergeny obsažené ve vzduchu vázat a poté okamžitě neutralizovat.


Valeo díky své revoluční technologii výroby kabinových vzduchových filtrů umožňuje nejen zachytit a neutralizovat pyl, ale také neutralizovat jeho účinek přímo uvnitř vozu.
Filtry značky Valeo s označením ClimFilter™ Comfort se tak staly prvními kabinovými filtry, které nabízejí tento komfort cestujícím.
Dalším tradičním výrobkem jsou kabinové filtry s vrstvou aktivního uhlí s označením ClimFilter™ Protect.
Společnost Valeo doporučuje měnit vzduchové filtry přibližně každých 15 000 km.

Udržet klimatizaci čistou a dezinfikovanou není vždy úplně snadné. Ideálním prostředkem pro správně fungující klimatizaci bez jakéhokoliv zápachu, pro čištění míst, kde by se mohly zabydlet bakterie, k odstranění spor, plísní a hub uvnitř klimatizační jednotky Valeo majitelům dlouhé řady vozů různých značek nabízí výrobek s názvem ClimSpray.

Dalším prostředkem, který slouží k tomu, abyste se v kabině vozu cítili komfortně, je čisticí přípravek ClimPur. Nejenže klimatizaci spolehlivě dezinfikuje, ale také chrání veškeré její součásti. Má silný antibakteriální i antikorozní účinek, zabraňuje vzniku a šíření nových mikroorganismů a svou nevtíravou vůní jemně osvěžuje vzduch v kabině.

Na závěr této kapitoly ještě dodejme, že Valeo se také přímo věnuje vývoji a výrobě klimatizačních systémů.

Valeo spojky, spojková obložení a spojková ložiska

Valeo patří mezi přední dodavatele spojek a komponentů. Není žádným překvapením, že Valeo je největším světovým výrobcem spojkového obložení. Mezi zákazníky tohoto dnes již nadnárodního koncernu můžeme představit automobilky BMW, Ford, Hyundai, Kia, skupiny PSA a Volkwagen, Renault, Mercedes a také například výrobce nejvýkonnějších nákladních aut (Scania, MAN aj.). Na špici žebříčku prestižních dodavatelů se Valeo drží zejména díky kvalitě svých obložení použitých pro přenos vysokých točivých momentů.

Další významnou skupinou produktů v portfoliu společnosti Valeo jsou spojky a spojková ložiska. Valeo spojky jsou navrženy tak, aby poskytovaly výkon i pohodlí. Jednotlivé komponenty spojek navíc zaručují zvýšenou trvanlivost.

Spojka je jednou z nejdůležitějších součástí vozu, neboť bez ní by se žádný vůz prakticky nedal do pohybu. Spojka spojuje a rozpojuje hnanou a hnací hřídel mezi motorem a převodovkou. Ve chvíli, kdy řidič sešlápne spojkový pedál, tak se hnací trakt rozpojí a řidič tak může zařadit jiný rychlostní stupeň. Kromě rozjezdu je spojka nezbytná také pro zastavení.
Spojka je obecně tvořena několika součástmi. Hlavní části jsou tři kotouče, dva hnací - jeden z nich je tvořen setrvačníkem, druhý funguje jako přítlačný. Mezi nimi se nachází třetí kotouč - lamela, která obsahuje třecí obložení a někdy i torzní tlumení.
Nejčastěji se spojky rozdělují podle konstrukce na třecí a odstředivé; dále pak podle typu ovládání na přímé a nepřímé.
Valeo nabízí řadu komponentů spojkové hydrauliky pro více než 1200 druhů automobilů, a to včetně takových značek, jako je Fiat, Ford, Chevrolet, Toyota, BMW, Volkswagen, Audi nebo Porsche. Tyto díly najdeme jak pod kapotou osobních automobilů, tak i lehkých nákladních vozidel.

Valeo přináší optimální řešení pro všechny typy motorů s inovativní technologií určenou pro efektivní a komfortní přenos výkonu z motoru do převodovky při současném snížení spotřeby paliva. Všechny spojky jsou vyráběny podle nejvyšších standardů kvality, což ve výsledku znamená nadstandardní spolehlivost produktů a samozřejmě i maximální spokojenosti zákazníků.
Konstruktéři firmy Valeo si zakládají na širokém záběru a hloubce odborných znalostí. Také díky jejich schopnostem dosahují spojky Valeo významného snížení hluku a vibrací,
hladkých přechodů při změnách převodových stupňů, vyšší ochrany motoru, plynulost jízdy a celkově nadprůměrného komfortu řidičů. To dokládá fakt, že v podstatě každé třetí auto v Evropě je vybaveno spojkami Valeo.
Důležitou součástí programu Valeo Clutch Product jsou soupravy náhradních dílů spojek pro osobní a nákladní automobily v originální (OE) kvalitě. Výrobce označuje tuto řadu spolehlivých produktů jako Premium. Starším vozům je určena oblíbená kompletní spojková sada s názvem Classic. Nabízí velmi dobrou kvalitu za rozumnou cenu.

Patentem chráněné kompletní spojkové sady KIT 4P zahrnují přítlačný talíř, vypínací ložisko (mechanické nebo hydraulické) a pevný setrvačník. Tato sada rovněž obsahuje speciální spojkovou lamelu s odpruženými tlumiči torzních kmitů, které jsou opatřeny pružinami s dlouhou dráhou (Long Travel Damper). Jedná se o plnohodnotnou alternativu za originální sadu s dvouhmotovým setrvačníkem s tuhou spojkovou lamelou. Toto inovativní řešení přináší spolehlivou ochranu převodovky a motoru, zvýšenou tepelnou odolnost, dlouhou životnost spojky a celkově nižší opotřebení. Mezi další výhody spojkové sady KIT 4P patří 100 % přenos točivého momentu, vynikající absorpce vibrací a hluku a snadná montáž.

Řada Valeo Signature je určena řidičům, kteří požadují vyšší výkon, než nabízejí tradiční spojky jejich konkurence. Produkty s označením Signature charakterizují tyto klíčové vlastnosti:

 • při jejich výrobě se používá výkonný třecí materiál s vysokou pevností a odolností proti roztržení,
 • nabízejí až o 15% zvýšení kapacity oproti stávajícím produktům,
 • poskytují zvýšenou tepelnou odolnost a maximální využitelnost,
 • vykazují prodlouženou životnost

Spojkové komponenty Valeo, které nesou označení DF-Pro, nabízejí kromě skvělých jízdních vlastností, hladkého záběru, až o 65% zvýšenou kapacitu také příznivou cenou. Sada DF-Pro obsahuje spojku s dvojitým třením (dual-friction) a veškeré další součástky potřebné ke kompletní montáži. Tato řada je založena na průlomové technologii, která se mj. využívá karbonové kompozitní (segmentované) obložení poskytující vynikající záběr. Přítlačný talíř zase vychází z principu odstředivé síly závaží. Tyto produkty ocení především řidiči vozidel vyžadující jejich všestranný, a přitom vysoký výkon.

Duální suchá spojka (Valeo Dual Dry Clutch) kombinuje především nízký odpor suché spojky s vysokou účinností manuální převodovky. Tím se podstatně zlepšuje jízdní komfort, eliminuje přerušení točivého momentu při řazení, a naopak dochází ke snížení spotřeby paliva, a tím pádem i ke snížení celkové produkce emisí CO2.

Duální mokrá spojka (Valeo Dual Wet Clutch) přináší řidičům vysokou úroveň pohodlí a radost z jízdy tím, že eliminuje přerušení kroutícího momentu během řazení, a tak poskytuje rychlou reakci systému a umožňuje jeho plné efektivní využití. Je ideální volbou pro motory s vysokým točivým momentem.

Valeo setrvačníky

Jak již jsme výše uvedli, pevné setrvačníky značky Valeo jsou součástí spojkové sady KIT 4P. K dispozici jsou však i samostatně, ve 121 různých provedeních, vždy nové, spolehlivé a důkladně testované pro reálný provoz přesně podle OE požadavků. Jejich produkce zajišťuje pokrytí servisu pro více než 150 modelů od 25 značek světových automobilek.

Velká část vozů je v posledních letech vybavena dvouhmotovým setrvačníkem DMF. Téměř každý druhý vůz, který opouští vrata výrobního podniku některé z automobilek, je vybaven tímto mechanismem. DMF (nebo také DMFW) je zkratkou anglického Dual Mass Flywheel. Dvouhmotový (někdy se mu také říká dělený) setrvačník pomáhá odfiltrovat dynamické torzní vibrace přenášené z motoru na převodovku. Je tvořený dvěma v podstatě nezávislými setrvačníky navzájem spojenými systémem pružinových tlumičů.

Sériová výroba těchto důležitých automobilových součástek probíhá od roku 1985, přičemž zpočátku je používala především vozidla vyšší třídy.

Dvouhmotové setrvačníky nacházejí nejčastější uplatnění především u turbodieselů, které pracují s vysokým kroutícím momentem. Odborníci doporučují výměnu těchto velmi namáhaných částí vždy současně s kompletní spojkovou sadou, tzn. s přítlačným talířem, ložiskem a spojkovou lamelou.

Dvouhmotové setrvačníky značky Valeo jsou navrženy pro dlouhotrvající výkon. Při jejich výrobě se používá pružinový drát, který nese označení "nejlepší ve své třídě", dále kuličková ložiska a bezúdržbová pouzdra s dlouhou životností.

Mezi hlavní charakteristiky, kterými se tyto špičkové výrobky značky Valeo mohou pochlubit, patří:

 • hladký chod motoru,
 • dlouhotrvající výkon,
 • disponují přídavným systémem pro tlumení tření, který je stabilní po celou dobu
 • provozu,
 • jejich nízká tuhost slouží pro maximální snížení hluku,
 • díky snížené setrvačnosti kotouče spojky nabízejí velmi slušný komfort při řazení
 • převodovky a životnost synchronizátoru převodovky
 • plynulý přenos točivého momentu při změně rychlostního stupně

Opravárenská čtyřdílná sada Valeo určená pro zpětnou přestavbu

Bohužel současný trend neustálého zvyšování výkonů a kroutících momentů moderních turbodieselů vede k tomu, že i tento jinak velmi kvalitní výrobek podléhá opotřebení. Zejména u maloobjemových přeplňovaných agregáty mohou dvouhmotové setrvačníky představovat určitý problém. Tuto skutečnost ještě podtrhuje závislost na jízdním stylu každého z řidičů, kdy takto navržená součástka vydrží buď delší nebo kratší dobu.

Cena náhradních dílů je vysoká a celá oprava se potom vzhledem ke složité konstrukci náležitě prodraží.

To je ten pravý důvod, proč Valeo pro případ úplné destrukce dvouhmotového setrvačníku nabízí čtyřdílný set sloužící ke zpětné přestavbě na systém s konvenčním, tedy pevným setrvačníkem.

Díky tomuto alternativnímu řešení, které nahrazují zničený DMF mechanismus, Valeo přináší svým zákazníkům výrazné úspory nákladů ve výši 30-70%, dlouhou životnost i srovnatelný výkon. Další výhodou této sady, která obsahuje spojkovou lamelu, přítlačný talíř, ložisko a setrvačník, je jednoduchost montáže jednotlivých dílů bez nutnosti dodatečných úprav převodovky.

Valeo setrvačníky pro nákladní vozy

Valeo rovněž nabízí velký výběr setrvačníků pro středně těžké a těžké nákladní vozy a kamióny, jaké představují modely známých značek - Chevrolet, Dodge, Ford, Freightliner, GMC, Hino, Isuzu, Kenworth, Mack, Mercedes Benz, Mitsubishi Fuso, Navistar, Nissan UD, Peterbilt, Scania a Volvo. Veškeré tyto sady jsou kompletní a zahrnují kryt, přítlačný kotouč a tlakovou desku, ložiska pro uvolnění spojky a také mazivo. Speciální klíče jsou rovněž součástí této sady. Jde o technicky velmi vyspělé produkty na vysoké úrovni.

Využívají osvědčenou konstrukci včetně technologie samočinného nastavení, membránové a úhlové pružinové kryty i nejkvalitnější cerametalické obložení. Méně pohyblivých, konkrétně konstrukce s jedním diskem snižuje námahu při řazení a znamená vyšší spolehlivost.

Valeo spojková ložiska

Nedílnou součástí spojky jsou pak spojková ložiska. Valeo patří už po desítky let k nejvýznamnějším dodavatelům těchto komponentů. Pokrývá tak požadavky trhu s přibližně 91% evropských vozů, a to jak osobních, tak i lehkých užitkových vozů.

Valeo brzdy, brzdové kotouče, brzdové destičky

Mezi oblasti, na něž také Valeo zaměřuje svou pozornost, patří vývoj a výroba brzd a brzdových destiček, přičemž v tomto náročném segmentu má řadu dlouholetých zkušeností. Již více než 90 let Valeo funguje jako prémiový dodavatel těchto produktů, takže může nabídnout komplexní systém péče a široké portfolio vysoce kvalitních brzdových systémů a komponentů s vysokou spolehlivostí, ať již jde o destičky, disky, brzdové kapaliny nebo jednotlivé hydraulické části.

Brzdové destičky jsou nejcitlivější třecí částí celého brzdového systému. Pokud některý z výrobců používá materiál s nízkou kvalitou třecích dílů, může mezi jednotlivými komponenty brzdového systému takovýchto výrobků docházet k nadměrnému vytváření a uvolňování tepla. Následkem bývá prokluzování brzd a posádka vozu tak může být vystavena mnoha životu nebezpečným situacím.

V oblasti sortimentu těchto produktů využívá Valeo technologií, které ve výsledku vedou ke včasnému a stupňovanému nástupu brzd, ke zkrácení brzdné dráhy, optimalizaci brzdění a ke zvýšené odolnosti použitých materiálů vůči jejich stárnutí. Brzdové destičky Valeo obsahují protihlukovou podložku, která podstatným způsobem snižuje vibrace a dokonale eliminuje hladinu hluku. Vyšší obsah kvalitního materiálu umožňuje odolnost vůči vyšším teplotám a homogennější a rychlejší odvádění vznikajícího tepla.

Právě takové jsou sady brzdových dílů řady optiPACKTM od francouzské firmy Valeo. Zaručeně potěší všechny majitele užitkových vozidel, neboť mají vysoký a stabilní koeficient tření, s velkou rezervou plní požadavky normy ECE R90 a vyhovují rovněž všem mezinárodním normám (ISO 9001:2000). Další velkou výhodou brzdových destiček s označením optiPACKTM je jejich jednoduchá montáž a velký výběr, který pokrývá až 75% vozového parku.

Kompletní sada optiPACKTM zahrnuje tyto jednotlivé části (včetně senzorů a montážního příslušenství):

 • adaptéry
 • brzdové destičky
 • dorazy destiček
 • kolíky dorazů destiček
 • krytky
 • krytky nastavení
 • podložky
 • pružinové spony
 • pružiny destiček
 • sadu senzorů opotřebení

Valeo je dodavatelem i dalších součástí brzdového systému, například brzdových kotoučů, čelistí, hlavních brzdových válců aj.

Valeo - elektronické součástky

Valeo se podílí na vývoji a produkci velké části elektrických a elektronických komponent automobilů, ať již jde o startéry, díly pohonné jednotky, osvětlení, senzory a čidla nebo produkty pro zvýšení jízdního komfortu a kvality jízdy.

Díky vyspělým technologiím a také vysoké úrovni výstupní kontroly jsou produkty Valeo široce používány po celém světě prakticky ve všech typech automobilů a jsou pověstné svou vysokou spolehlivostí, efektivitou a dlouhou životností.

Vedoucí postavení na trhu má Valeo také v oblasti parkovacích systémů a elektronických asistentů jízdy. Mezi tyto užitečné pomocníky můžeme zařadit např. ultrazvukové senzory, radary a kamery, které činí řízení i parkování jednodušším, příjemnějším a bezpečnějším.

Jako samostatný produkt Valeo svým zákazníkům nabízí vysoce přesný snímač úhlu řízení, který zajišťuje detekci ESP a kontrolu ospalosti řidiče.

Pro stále se rozšiřující se flotilu vozů s nulovými emisemi (elektromobilů, hybridů, plug-in hybridů) dodává Valeo elektromotory, speciální elektrické baterie a příslušenství jako například nabíječky baterií či konvertory DC/DC.

 Máte zájem o sortiment značky VALEO? Můžete ho nalézt pomocí hledácího pole na našem e-shopu.

Autor článku
Jaroslav Peremský
Jsem manažer prodeje a marketingu s mnohaletou praxí v různých firmách a odvětvích. V roce 2016 jsem se rozhodl plně zaměřit svoji pozornost na automobilový průmysl a prodej autodílů. Využil jsem svých zkušeností, které jsem spojil se svými zájmy a koníčky. Mým cílem je posunout laťku v oblasti prodeje autodílů na vyšší úroveň. V praxi jsem více jak 7 let a své nově nabyté znalosti v oblasti prodeje autodílů a spotřebního zboží pro auto-moto mohu díky blogu publikovat a sdílet s Vámi.
AKČNÍ NABÍDKA NA MĚSÍC PROSINEC - ABS, FTE, FEBI, SKV GERMANY akce autorozvody
OMEZENÍ DOPRAVY 123 KURÝR AUTOROZVODY
VYHODNA DOPRAVA PPL CENA AUTOROZVODY
ČIŠTĚNÍ DPF! BEZ MECHANICKÉHO ZÁSAHU, ŠETRNĚ, EKOLOGICKY! DPFHOLICE